Ochrana detí
V priebehu posledných rokov sme spustili a zúčastňujeme sa participatívneho procesu zvýšenia štandardu ochrany detí a zraniteľných osôb v sieti organizácií, s ktorými spolupracujeme. Podstatným dôvodom spustenia procesu bolo zvýšenie koordinácie v oblasti ochrany s organizáciami, s ktorými pravidelne a dlhodobo spolupracujeme (tzv. saleziánska rodina), kam patrí aj Laura, združenie mladých. V praxi sa nám opakovane stáva, že sa pohybujeme v spoločných priestoroch a spolu organizujeme podujatia. Pre cieľové skupiny, rodičov i samotných mládežníckych pracovníkov je mätúce, ak tieto organizácie postupujú podľa rôznych pravidiel, resp. kladú na animátorov a ich prípravu rôzne požiadavky.
Dosiaľ sme vytvorili a spustili tieto prvky spoločného systému:
- Kódex výchovného správania v saleziánskych dielach (kodex). Je určený pre mládežníckych pracovníkov aj pomocný personál, ktorý prichádza do kontaktu s mladými. Je rovnako platný pre všetky zúčastnené organizácie a teda nám umožňuje spoločne zaškoľovať a klásť rovnaké požiadavky na dobrovoľníkov bez ohľadu na organizačnú príslušnosť.
- Systém nahlasovania incidentov. Všetky zapojené organizácie majú podobný systém kontaktu. Zverejňujeme e-mailovú adresu ochranadeti.laura@gmail.com, ktorú sleduje poverená zodpovedná pracovníčka.
- Vytvorenie dobrovoľníckej pozície Saleziánsky preventista. Preventisti sú zvyčajne starší dobrovoľníci, ktorí v minulosti aktívne pracovali s mladými. Ich úlohou je zabezpečovať zaškoľovanie a podporu pre mládežníckych pracovníkov v témach súvisiacich s ochranou detí a zraniteľných skupín. Víziou je mať aspoň jedného preventistu v každom stredisku.
- Vzdelávací program pre saleziánskych preventistov (https://salezianimladym.sk/preventisti/). Program v rozsahu 3×2 dni slúži na prípravu preventistov do praxe. Prvá séria školení prebehla na jar 2021, z ktorej vzišlo prvých 17 preventistov.
- Metodika povinného zaškoľovania personálu a spustenie série školení v našich strediskách. Ide o metodiku cca 1,5 hodinového zaškolenia do praktického využitia nášho Kódexu. V školskom roku 2021/22 prebieha vlna zaškoľovaní v strediskách, v ktorej chceme preškoliť všetok personál. Školenia prebiehajú spoločne s ostatnými organizáciami, ktoré na miestnej úrovni spolupracujú, preto účastníci nie sú len z Laury. Dosiaľ (december 2021) sme takto spoločne zaškolili takmer 500 dobrovoľníkov po celom Slovensku.
- Pre našich dobrovoľníkov sme pripravili „Príručku saleziánskeho dobrovoľníka“.
Kódex správania sa
Dobrovoľne som sa rozhodol/rozhodla venovať svoj čas a talent deťom a mladým (ďalej “deťom”) podľa saleziánskeho štýlu výchovy. Chcem sa aktívne podieľať na vytváraní podnetného a bezpečného prostredia a spoločenstva, v ktorom sa deti a mladí môžu stávať zodpovednými občanmi a angažovanými kresťanmi.Toto poslanie vykonávam v spolupráci a organizovane ako pracovník (t.j. dobrovoľník alebo zamestnanec) organizácie, ktorá sa hlási k saleziánskej rodine. Rešpektujem a dodržiavam v nej platné pravidlá a usmernenia zodpovedných predstaviteľov.Pre dobro detí, ku ktorým som poslaný/poslaná, zaväzujem sa dodržiavať Kódex výchovného správania v saleziánskych dielach (ďalej Kódex) a riadiť sa podľa usmernení zodpovedných vedúcich pracovníkov organizácie.
Žiadané správanie
Základom pre naše rozhodnutia a správanie je v prvom rade zohľadnenie najlepšieho záujmu dieťaťa (Dohovor o právach dieťaťa, Všeobecný komentár č. 14, čl. 3 ods. 1). Konkrétne postupy, opatrenia a odporúčania sú opísané v Usmernení ku Kódexu.
1. Podľa princípov saleziánskeho preventívneho systému vytvárame výchovné rodinné prostredie založené na prijatí, rešpekte a úcte voči individualite každého dieťaťa.
2. Podporujeme medzi deťmi kultúru postavenú na dôvere, ktorá umožňuje pýtať sa otázky a vyjadrovať akékoľvek potreby, obavy a neistoty.
3. Svojím správaním deťom ponúkame dobrý príklad.
4. Dodržiavame zákony a predpisy štátu a nariadenia a usmernenia Cirkvi.
5. Pri práci s deťmi sme viditeľní a transparentní.
6. Spolupracujeme s rodičmi a zákonnými zástupcami detí, informujeme ich a získavame ich súhlas preprácu s deťmi.
7. Nevhodné správanie nenechávame nepovšimnuté, zabraňujeme zneužívaniu aj potenciálne ohrozujúcemu správaniu iných osôb voči deťom a informujeme o ňom zodpovedných predstavených a príslušné orgány.
8. Priebežne sa vzdelávame, aby sme lepšie poznali a uplatňovali saleziánsky preventívny systém a súčasné poznanie využiteľné pri práci s deťmi.Neprípustné správanie
Nasledovné správanie považujeme za neprípustné:
1. Akékoľvek týranie a zneužívanie dieťaťa, vrátane fyzického trestania
2. Vystavovanie dieťaťa riziku (navodenie situácie bez primeraných bezpečnostných opatrení)
3. Komunikovanie s dieťaťom alebo správaniesa voči nemu ofenzívnym, vývojovo neprimeraným, alebo sexuálne provokatívnym spôsobom
4. Vytváranie exkluzívneho vzťahu s jedným dieťaťom na úkor vzťahov s ostatnými
5. Znevýhodňovanie alebo utláčanie dieťaťa alebo skupiny detí
6. Prejavovanie sympatií alebo podporovanie (slovne, správaním alebo iným spôsobom) skupiny, hnutia alebo ideológie, ktorá hlása rasovú, etnickú, národnostnú, náboženskú nenávisť alebo nenávisť voči inej skupine osôb
7. Prehliadanie alebo nereagovanie na neprijateľné správanie dieťaťa alebo iného prítomného dospelého8.Vyžadovanie, aby dieťa zachovávalo tajomstvo o porušovaní jeho práv alebo práv iných detí
Dôsledky porušenia kódexu
Disciplinárne opatrenia sú posudzované vždy v kontexte konkrétnej situácie.
Existujú 3 základné formy dôsledkov:
● napomenutie a prípadné obmedzenie činnosti v prípade menšieho porušenia zásad správania sa,
● zákaz pôsobiť v organizácii (v relevantných prípadoch vylúčenie z členstva) v prípade vážneho porušenia zásad správania sa alebo po neuposlúchnutí napomenutia,
● rozviazanie pracovného pomeru v prípade zamestnanca
Čo robiť, ak ste sa v Laure stretli s prípadom narušenia bezpečia dieťaťa?
Ak ste boli svedkom nevhodného správania alebo máte podozrenie o fyzickom, psychickom alebo sexuálnom zneužívaní dieťaťa zo strany dobrovoľníka alebo zamestnanca Laury, informujte nás o tom na emaile ochranadeti.laura@gmail.com . Ďalšie podporné kontakty, ktoré vám môžu pomôcť nájdete v plagáte „Kontakty pomoci.”